انواع فلنج فیسر

فلنج فیسینگ عملیات تراشکاری فلنج، یا به عبارتی بهتر، فرایند تراشکاری فیس فلنج عملیاتی است که به منظور رفع تنش ها و خوردگی های روی فلنج انجام میشود و از این حیث جزو فرایندهای کاربردی رد مجموعه صنایعی بشمار میرود که به نحوی درگیر خطوط لوله اند. در این عملیات دستگاه فلنج فیسر به محل استقرار فلنج منتقل و روی فلنج نصب می شود. سپس با راه اندازی موتور محرک و شروع عملیات فیس دهی، بخش آسیب دیده فلنج مجدد تراشکاری می شود تا کارکرد سابق خود یعنی رفع نشتی در محل اتصال اتصالات لوله را بازیابد.

بر حسب نوع کار و سایز فلنج، دو نوع دستگاه فلنج فیسر طراحی و ساخته میشود؛ فلنج فیسر قطر داخلی و قطر خارجی. در دستگاههای فلنج فیسر داخلی، دستگاه در درون فلنج بسته و نصب میشود. این دستگاه دارای پایه هایی است که همچون عقربه های ساعت محور دستگاه فلنج فیسینگ را به جداره داخلی فلنج متصل می کنند و بدین ترتیب دستگاه در محل فلنج نصب و مکان آن تثبیت می شود. این نوع از دستگاه های فلنج فیسر که معمولاً برای فلنج های با سایز کوچک و متوسط انتخاب می شوند دارای قابلیت حمل بالایی هستند، از این رو با توجه به اینکه معمولاً فلنج ها در محل سایت و روی خطوط لوله و… نصب می باشند، نقل و انتقال فلنج فیسر بسیار آسان و در مواقعی حتی بدون نیاز به تجهیزات حمل نظیر جرثقیل و بالابر خواهد بود.

نوع خارجی این دستگاه که به آن فلنج فیسر قطر خارجی گفته میشود، روی جداره خارجی فلنج نصب میشود. بعبارتی دیگر پایه های این نوع از فلنج فیسر از دیواره داخلی به خارجی فلنج بسته می شوند. این نوع دستگاه های فلنج فیسر نیز عملکردی نظیر فلنج های داخلی دارند، با این تفاوت که با توجه به قدرت مانور بالای دستگاه، معمولاً برای فیس دهی فلنج های دارای سایز بالا از این نوع دستگاه ها استفاده می شود.

تفاوت در نوع حرکت تیغچه تراش

یکی از تفاوت ها میان دستگاه فلنج فیسنگ داخلی و خارجی در نوع حرکت تیغه تراش دستگاه است. این ابزار کارکرد اصلی و وظیفه تراشکاری و فیس دهی به فلنج را بر عهده دارد و یکی از اصلی ترین تفاوت های این دونوع دستگاه فلنج فیسینگ نیز در مسیر حرکت و باردهی این ابزار است. به این شرح که در فلنج فیسرهای داخلی با توجه به اینکه دستگاه در وسط فلنج نصب می شود، تیغچه تراش با حرکت دورانی حود محور دستگاه می چرخد و عملیات فیس دهی را انجام می دهد.اما در خصوص فلنج فیسرهای خارجی شرح کار به این صورت است که چون دستگاه به جداره خارجی فلنج نصب شده و در خارج از محل فلنج قرار دارد، تیغه تراش با حرکت در امتداد ریل دایره ای دستگاه فلنج فیسر عملیات فیس دهی را انجام می دهد.

 

فلنج فیسرهای داخلی/ خارجی

به ابتکار برخی از شرکت های سازنده دستگاه فلنج فیسر نظیر شرکت میراژ ماشین، دستگاههای فلنج فیسر طراحی شده جدید دارای این قابلیت هستند که هم در جداره داخلی و هم خارجی فلنج ها نصب شوند. بنابراین با استفاده از این نوع دستگاه ها می توان از قابلیت هر دو نوع فلنج فیسر بهره برد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .